• Pridajte sa k nám

Koľko cvičenia stačí?

Koľko cvičenia stačí?

Cvičenie a chudnutie

Fyzická aktivita vám pomôže priblížiť sa k svojmu cieľu pri spaľovaní kalórií a budovaní svalov. Avšak, to nie je jediný dôvod, pre ktorý by sa cvičenie malo stať súčasťou vášho každodenného života. Cvičenie tiež pomáha predchádzať mnohým zdravotným komplikáciám, znižuje stres a budete sa cítiť lepšie. Nezabúdajte však, že gro je stále postavené na strave.

Koľko cvičenia teda stačí?

Nemusíte kupovať drahé vybavenie a ani dvíhať ťažké závažia. Denné aktivity, ktoré vykonávame úplne bežne vyžadujú aj fyzickú aktivitu. Upratovanie, chôdza do práce a z práce, kráčanie po schodoch namiesto výťahu ,záhradníctvo, nakupovanie a podobne občas skutočne stačí. Ak sa pri týchto činnostiach zapotíte pravdepodobne spaľujete značné množstvo kalórií.

Všeobecne sa odporúča pre zdravých dospelých ľudí absolvovať najmenej dve hodiny a 30 minút miernej aeróbne aktivity týždenne. Mierne aeróbna činnosť zahŕňa mnoho foriem cvičenia, ako je rýchla chôdza, alebo plávanie. Prípadne môžete absolvovať jednu hodinu a 15 minút intenzívneho aeróbneho cvičenia týždenne, ako je beh alebo jazda na bicykli.

Najlepšie je však rozložiť svoj výkon v priebehu celého týždňa. 30 až 60 minút aeróbnej aktivity počas každého dňa v kombinácii so silovým tréningom, posilňovaním či jogou aspoň dvakrát týždenne je úplne postačujúce.

Jednou z vynikajúcich aktivít je práve chôdza. Nezaťažuje kĺby, a môžete je praktizovať kdekoľvek. Chôdza môže zvýšiť vašu hladinu HDL cholesterolu, ktorý je nazývaný aj "dobrý" cholesterol. To môže znížiť hladinu LDL cholesterolu, teda toho „zlého". Chôdza môže znížiť krvný tlak, znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu, a zlepšiť vašu náladu.

Keď idete na prechádzku, uistite sa, že máte pohodlné topánky a vhodné oblečenie do aktuálnych poveternostných podmienok. Ak idete v noci, noste predmety s reflexným materiálom aby ste boli viditeľný. Začnite piatimi minútami pomalej chôdze, aby ste sa zahriali. Dlhými krokmi sa snažte pretiahnuť si svaly. Po zahriatí, zvýšte tempo. Zvoľte si tempo, ktoré vám umožňuje hovoriť bez toho aby ste sa zadýchali. Na konci vašej chôdze choďte opäť pomalším tempom po dobu piatich minút aby ste „vychladli“.

Nezabudnite začať pomaly a postupne budovať svoje fyzické zdatnosti. Začiatok cvičebného programu nesmie nabrať rýchly spád aby ste nedospeli k zraneniu. Tým, že si nastavíte solídny základ kondície, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa cvičenie stane celoživotným zvykom a nie len letmým pokusom.

Zdielaj: